Від борців за волю – до захисників України. Виставка
Від Першого зимового походу армії УНР до сьогоднішньої російсько-української війни – в Чернігові розпочала роботу пересувна виставка.
До Дня Збройних сил України в Чернігівському молодіжному центрі презентували виставку “Від борців за волю – до захисників України: Чернігівщина”, присвячену нашим воїнам, починаючи від української революції 17-21-го років минулого століття до сьогоднішньої війни на сході.
Експозиція складається з 9 плакатів, які розповідають як про Перший зимовий похід та його учасників, так і про наших сучасників – захисників-уродженців Чернігівщини, відзначених державними нагородами впродовж 2014-2019 років.
«Нам треба вшановувати не тільки загиблих, а й живих бійців. Показати спадкоємність сучасних бійців за незалежність України, які з Чернігівщини», – розповів представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області Сергій Бутко.
Виставка присвячена саме уродженцям Чернігівщини, тим, кого було відзначено державними нагородами. Тому містить і стенди з інформацією про українські відзнаки для воїнів.
Мета виставки і заходу загалом – це формування нового патріотичного українського покоління.
Перший зимовий похід армії УНР тилами Червоної та Добровольчої армій під проводом Михайла Омеляновича-Павленка проходив з 6 грудня 1919 по 6 травня 1920 рр. Його маршрут пролягав територіями нинішніх Житомирської, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Вінницької областей. За весь рейд вояками УНР було пройдено 2500 км, проведено понад 50 успішних боїв.
За оцінками воєнних істориків, Перший зимовий похід армії УНР є найгероїчнішою сторінкою воєнного мистецтва періоду Української революції (1917-1921 рр.), під час якого українська армія вперше вдало застосувала партизанські методи боротьби з ворогом.
«Я вважаю, що це необхідно для того, щоб доносити до молодого покоління, до майбутніх захисників України до майбутньої молоді», – зазначив заступник військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальних послуг Вадим Лільчицький.
Сама виставка, за словами її співорганізаторів, ще буде розширюватися. Триватиме вона до травня наступного року. Місяць ще експонуватиметься в Чернігові: у стінах Молодіжного центру, в Чернігівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальних послуг, в штабі оперативного командування «Північ» тощо, а після нового року мандруватиме районами області, реалізовуючи свою головну мету – український патріотизм.
Партнери проєкту: Український інститут національної пам’яті, Чернігівський військкомат, оперативне командування “Північ”, Чернігівський прикордонний загін.
На відкритті виставки були присутні вихованці Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою та представники силових структур.
Олександр Парій,
Інформагентство Міноборони України «АрміяInform» (м. Чернігів)